O projekte

KDE JE TOMU ZAČIATOK

V roku 2017 vyhlásil prezident Andrej Kiska hackathon proti extrémizmu, s cieľom spojiť užitočný nápad na boj proti extrémizmu s kreatívnym IT riešením. Aj keď nesľuboval odmenu v petrošekeloch, rozhodli sme sa do výzvy zapojiť. Hackathon tak spojil ľudí, ktorí sa pred tým nepoznali:  partiu zo združenia Ľudia proti rasizmu, ktorí prišli s nápadom, a partiu IT-čkárov, ktorí preň našli riešenie. Výsledkom je nielen srandyplné priateľstvo, ale aj táto web stránka, s ktorou sme sa nakoniec stali spomedzi 139 prihlásených teamov jedným z piatich finalistov.

 

 

O ČO TU IDE A ČO TU NÁJDEŠ

Uvedomovali sme si, že v online debatách s konšpiračnými a hejterskými úderkami ťaháme za kratší koniec. Kým im stačia trojriadkové infografiky na popis  všetkých svetových problémov, my sme produkovali výskumy a obsiahle publikácie. Ibaže koho má čas na to,  aby študoval výskumné štúdie a dohľadával v nich korektné dáta na oponovanie mýtom? Preto sme sa rozhodli, že to spravíme za vás: vytiahli sme z hrubých knižiek odpovede na najfrekventovanejšie hoaxy a dezinterpretácie o menšinách či témach, ktoré sú obľúbenou výbavou (nielen) extrémistov. Teraz už len stačí linkovať ich v diskusiách.

Mysleli sme pri tom aj na učiteľov. Pretože aj oni musia častokrát zvádzať argumentačné súboje so svojim žiackym publikom. Pri čom potrebujú nielen obsahovú výbavu, ale aj techniky a hinty na to, aby to zvládli  nielen dôstojne a citlivo, ale aj coolovo a presvedčivo. Pre učiteľov sme preto okrem odpovedí na mýty pripravili aj špeciálnu sekciu s radami a návodmi, ktoré sa nám osvedčili za posledných 10 rokov prednášok na školách.

Nenechajte si ujsť ani náš e-learningový program o extrémizme. Pretože inak nezistíte, aké parádne videá vás tam čakajú.

A ak by vám to bolo málo, máme tu aj API – Databáza mýtov. Ide o plugin, ktorý po inštalácii do vášho prehliadača dokáže reagovať na kľúčové slová v celom internete: keď k nim nadstavíte kurzor, ponúkne vám všetky jadrné  dáta k danej téme. Na web stránke máme ukážku, ako to funguje, stačí vpísať napríklad slovo “Rómovia”. Ak sa vám to zapáči, plugin vám radi zašleme.